TRABZONSPOR TO LAUNCH FAN TOKEN ON SOCIOS.COM

Chiliz
8 min readAug 27, 2020

Scroll down for TR, JP, CN and KR

QUICK TAKE

  • The Trabzonspor ($TRA) Fan Token will go on sale on fan voting and rewards app Socios.com and Chiliz.net — the world’s first tokenised sports exchange in September.
  • Fans can use $TRA Fan Tokens to influence the club, voting in polls and earning exclusive rewards on Socios.com

TRABZON 27th August 2020: Trabzonspor, in partnership with Chiliz (Binance: $CHZ, Paribu: $CHZ), have announced that they will launch their $TRA Fan Token on fan voting & rewards app Socios.com and the Chiliz Exchange — the world’s first tokenised sports exchange.

$TRA holders will be able to influence club decisions, voting in many polls each season on Socios.com and earning rewards linked to the club, including innovative digital experiences and real-life activations, such as meeting players and watching games as a VIP when fans return to the stadiums.

A Leaderboard feature, where fans will receive rewards points based on how they interact with Trabzonspor through the app will be launched in the near future, allowing fans to compete to become the number 1 fan in their region/country. A Chat feature and Games will also be launched on Socios.com in the coming months.

Socios.com Fan Token partners include FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, CA Independiente, Apollon Limassol and esports organisations Team Heretics and OG. Dozens more clubs are set to launch Fan Tokens before the end of the year, with many leading IPs from sports and entertainment also primed to join the Socios.com roster in the near future.

Sinan Zengin, General Manager at Trabzonspor said: “At Trabzonspor, we are very happy with this cooperation and I would like to express that it is a project that excites us.

“Thanks to this partnership, we will have much more effective communication with our fans who are spread all over the world. Our fans will have the chance to influence and change the decisions of our club on some issues.

“This situation is really exciting. This collaboration will allow us to implement developments, marketing opportunities and other innovations in the digital world.I am sure that our fans will make the slogan “Everywhere is Trabzon For Us” even more meaningful with their interest in the $TRA Fan Token Offering, which we will start next month.

“I think Socios.com is the best in the world in these matters. I would like to congratulate the company’s founder and CEO, Alex Dreyfus, for his innovative success. I believe that with this collaboration, we can realize many more projects in the digital world together. I also thank Alex for the constructive attitude towards our club during the negotiation process.”

Alexandre Dreyfus, CEO and Founder of Chiliz and Socios.com said: “The passion for football in Turkey is incredible, but there’s also a willingness to embrace new technology that makes it a massively appealing market for us.

“Trabzonspor share our belief that through the latest technology they can build an even closer connection with their fans — not only in Turkey, but around the world — and we’re delighted to welcome them aboard.

“Trabzonspor’s global fanbase can now look forward to getting closer to the club through Fan Tokens and the chance to win some amazing rewards and experiences too. We expect to announce more Turkish clubs in the next few weeks too.”

https://twitter.com/kap_sportif/status/1298974819145326592

-ENDS-

For Further Information:

Chilliz / Socios.com

Andrew Clarke — Global PR Manager

andrew@chiliz.com

Notes to editor:

About Chiliz and Socios.com

Chiliz ($CHZ) is a digital currency for sports and entertainment platforms. It fuels the world’s first scalable, tokenized voting platform, Socios.com where fans can buy, trade and execute voting rights in their favorite sports teams. For more information please visit www.socios.com / www.chiliz.com.

TRABZONSPOR SOCIOS.COM’DA TARAFTAR TOKEN ÇIKARIYOR

QUICK TAKE

  • Trabzonspor ($TRA) Taraftar Token, taraftar oylama ve ödül uygulaması Socios.com’da satışa sunulacak ve 2020’nin 3. çeyreğinde dünyanın ilk tokenize spor borsası olan Chiliz.net’te piyasaya sürülecek.
  • Taraftarlar, oylamalara katılmak, kulüp kararlarında etki sahibi olmak, ve Socios.com’da özel ödüller kazanmak için $TRA Taraftar Tokenlarını kullanabilir.

TRABZON 27 Ağustos 2020: Trabzonspor, Chiliz (Binance: $CHZ, Paribu: $CHZ) ile ortaklaşa, $TRA Taraftar Tokenlerini taraftar oylama ve ödül uygulaması Socios.com ve Chiliz Borsasında piyasaya süreceğini duyurdu.

$TRA sahipleri, her sezon Socios.com’daki birçok oylamaya katılacabilecek kulüp kararlarını etkileyebilecek, bu sayede yenilikçi dijital deneyimler yaşabilecekler. Futbolcularla tanışmak ve taraftarlar stadyumlara döndüğünde VIP olarak maçları izlemek gibi gerçek yaşam aktiviteleri dahil olmak üzere kulübe bağlı ödüller kazanabilecekler.

Taraftarların Trabzonspor ile uygulama üzerinden nasıl etkileşim kurduklarına göre ödül puanları alacakları bir Lider Tablosu özelliği yakın zamanda kullanıma sunulacak ve taraftarların bölgelerinde / ülkelerinde 1 numaralı taraftar olmak için rekabet etmelerine olanak sağlayacak. Önümüzdeki aylarda Socios.com’da bir Sohbet özelliği ve Oyun özelliği de kullanıma sunulacak.

Socios.com Taraftar Token ortakları arasında FC Barcelona, Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma, Galatasaray, CA Independiente, Apollon Limassol ve espor takımları Team Heretics ve OG bulunmaktadır. Spor ve eğlence sektöründen pek çok önde gelen marka ile yakın gelecekte Socios.com kadrosuna katılmaya hazırlanan düzinelerce kulüp daha Taraftar Tokenları yıl sonundan önce piyasaya sürülecek.

Trabzonspor Genel Müdürü Sinan Zengin, Socios.com işbirliği hakkında şunları söyledi:

“Trabzonspor olarak bu işbirliğinden oldukça mutluyuz ve bizi heyecanlandıran bir proje olduğunu ifade etmek isterim. Yapmış olduğumuz ortaklıkla birlikte dünyanın her tarafına yayılmış olan taraftarlarımızla çok daha etkili bir iletişime geçmiş olacağız. Taraftarlarımız kulübümüzün bazı konulardaki kararlarını etkileme , değiştirme şansına sahip olacak. Bu durum gerçekten çok heyecan verici. Yapmış olduğumuz bu işbirliği ile dijital dünyadaki gelişmeleri, pazarlama fırsatlarını ve diğer yenilikleri anında hayata geçirme şansına da sahip olacak. Taraftarlarımızın , önümüzdeki ay içerisinde başlayacağımız taraftar token ihracına gösterecekleri ilgi ile , “Bize Her Yer Trabzon” sloganını daha da anlamlı hale getireceklerinden eminim. Socios.com’un bu konularda dünyanın en iyisi olduğunu düşünüyorum. Şirketin kurucusu ve CEO’su Alex Dreyfus u da göstermiş olduğu bu inovatif başarı için tebrik etmek isterim. Bu işbirliği ile birlikte dijital dünyada daha bir çok projeyi birlikte hayata geçirebileceğimize inanıyorum. Alex’e anlaşma sürecinde kulübümüze karşı göstermiş olduğu yapıcı tutum için de teşekkür ederim.”

Chiliz ve Socios.com’un CEO’su ve Kurucusu Alexandre Dreyfus şunları söyledi: “Türkiye’de futbol tutkusu inanılmaz, ancak onu bizim için çok cazip bir pazar haline getiren yeni teknolojiyi benimseme isteği de var.

“Trabzonspor en yeni teknolojiler sayesinde taraftarlarına sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada daha yakın bir bağ kurabileceğine olan inancımızı paylaşıyor. Onları aramızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

“Trabzonspor’un küresel taraftar kitlesi, artık Taraftar Tokenları ile kulübe daha yakın olmayı ve bazı harika ödüller ve deneyimler kazanma şansını dört gözle bekleyebilir. Önümüzdeki haftalarda daha fazla Türk kulüpleri duyurmayı umuyoruz. ”

https://twitter.com/kap_sportif/status/1298974819145326592

-ENDS-

For Further Information:

Chilliz / Socios.com

Andrew Clarke — Global PR Manager

andrew@chiliz.com

Notes to editor:

About Chiliz and Socios.com

Chiliz ($CHZ) is a digital currency for sports and entertainment platforms. It fuels the world’s first scalable, tokenized voting platform, Socios.com where fans can buy, trade and execute voting rights in their favorite sports teams. For more information please visit www.socios.com / www.chiliz.com.

Socios.com — トラブゾンスポル(トルコ)のファントークンを発行決定

記事まとめ

  • トラブゾンスポルの公式ファントークン($TRA)が、2020年Q3にSocios.comおよびChiliz.netで販売開始決定
  • トラブゾンスポルのファンは、$TRAファントークンを利用することにより、投票イベント等を通してクラブに影響を与えながら限定報酬を獲得することが可能に

2020年8月27日 トラブゾン:Chiliz(Binance: $CHZ、Paribu: $CHZ)はこの度トルコの強豪サッカークラブ「トラブゾンスポル」と契約を締結し、同クラブチームの公式ファントークン($TRA)をSocios.comおよびChiliz.net取引所にてローンチすることを決定いたしました。

$TRAを保有することにより、Socios.comで開催される投票イベントを通してトラブゾンスポルの意思決定プロセスに参加しながら、デジタル体験や、選手との交流イベント参加権やVIP試合観戦チケット等を含む様々な特別体験を含む限定報酬を獲得することが可能となります。

アプリの利用度やその他の要素に基づいて与えられる報酬ポイントでユーザー同士が競い合う「リーダーボード」機能も近日中の実装を控えており、各地域・各国のナンバー1ファンを懸けて多くのファンがアプリを利用することが予想されています。加えて、チャット機能およびゲーム機能も先数ヶ月以内でのローンチを目標に開発を続けています。

Socios.comは現在、FCバルセロナ、アトレティコ・マドリード、パリ・サンジェルマン、ユベントス、ASローマ、ガラタサライ、CAインデペンディエンテ、アポロン・リマソールFCといったサッカークラブの他にもチーム・ヘレティクスとOGといった強豪eスポーツクラブともパートナー契約を結んでいます。年内には数十のクラブチームの公式ファントークン発行を予定しており、世界中のスポーツクラブ&エンターテイメント団体のSocios.com参入が加速することが予想されています。

トラブゾンスポル ジェネラルマネージャー Sinan Zengin氏によるコメント:

「このようにエキサイティングなプロジェクトと提携を結べることをとても嬉しく思っています。

この提携により、トラブゾンスポルを応援してくださっている世界中の皆さまとのコミュニケーションをより円滑に行うことができるでしょう。また、ファンの皆さまと共にクラブの未来を作り上げていけることをとても楽しみにしています。

この提携を通して、私たちは様々な事業開発、これまでになかったマーケティングの機会、そしてデジタル技術による革新を推し進めることができます。我々のスローガン「Everywhere is Trabzon For Us(全ての場所がトラブゾン)」がより強力なものとなり、$TRAファン・トークン・オファリングも大きな反響を呼ぶことでしょう。

これらの分野においてSocios.comを超えるサービスプロバイダは他にいません。CEOのAlex氏の革新的なビジネスアイディアは素晴らしいものです。この提携を皮切りに、様々なプロジェクトを共に推し進めていきたいと考えています。また、提携締結までの長いプロセスにも文句を言わず、真摯に対応してくれたAlex氏に感謝申し上げます。」

Chiliz/Socios.com CEO兼創設者 Alexandre Dreyfusによるコメント:

「トルコのサッカーに対する情熱は測りきることができませんが、着眼すべき点は新しい技術に対する彼らの柔軟性です。だからこそ、トルコは我々にとって最も重要な市場の一つと言えるのです。

トラブゾンスポルの皆さんは、最新技術がトルコ国内だけではなく世界中のトラブゾンファンとの絆を深める、という我々の理念に共感してくれました。

トラブゾンスポルのファンの皆様は、ファントークンを保有することによって、クラブに関連する様々な報酬を獲得していただけます。数週間以内に、より多くのトルコのスポーツクラブとの提携を発表できれば、と考えています。」

ENDS

さらに詳しく知りたい方は:

Chiliz/Socios.com

Andrew Clarke — Socios.com 国際PR管理者

andrew@chiliz.com

さらに詳しく知りたい方はこちら: www.chiliz.com / www.socios.com

編集者の方へ

Chiliz/Socios.comについて

Chiliz($CHZ)はスポーツ&エンターテイメント業界をターゲットとしたプラットフォームでの利用を想定して発行されたデジタル通貨です。応援するクラブチームのファントークンの売買および投票を通したクラブの意思決定プロセスへの参加を世界で初めて可能としたファン投票&報酬プラットフォーム「Socios.com」の基軸通貨として採用されています。ChilizとSocios.comについてさらに知りたい方はこちら: www.socios.com / www.chiliz.com

特拉布宗体育将在Socios.com平台推出粉丝令牌

摘要

  • 特拉布宗体育粉丝令牌($TRA)将于2020年第三季度在粉丝投票激励平台Socios.com以及首个体娱类通证交易所Chiliz.net开启销售
  • 球迷们能够使用特拉布宗粉丝令牌$TRA在Socios.com上参与俱乐部的票选决策,并获得独家奖励体验。

2020年8月27日,特拉布宗:

特拉布宗体育宣布同Chiliz达成合作协议,并将在粉丝投票激励平台Socios.com以及首个体娱类通证交易所Chiliz.net上线其粉丝令牌$TRA。

$TRA令牌持有者将能够通过参与在Socios.com上举行的各类票选参与俱乐部决策,并从中获得俱乐部相关的独家奖励,包括创新的数字体验或现场互动等,例如当体育场再度为球迷开放时,他们将有机会赢得现场VIP体验。

很快,应用还将推出排行榜功能,将根据球迷在应用内与特拉布宗体育的互动情况进行积分排名,让球迷有机会争当所在地区/国家的头号球迷。此外,Socios.com也将在未来几个月内推出聊天和游戏功能。

Socios.com粉丝令牌合作伙伴包括巴塞罗那、马德里竞技、巴黎圣日耳曼、尤文图斯、罗马、加拉塔萨雷、阿根廷独立竞技、利马索尔太阳神以及电竞战队Team Heretics和OG。 此外,年底前还将有数十家俱乐部将推出官方粉丝令牌,未来还将有更多体育和娱乐界的顶尖IP将加入Socios.com平台。

特拉布宗体育总经理Sinan Zengin表示:”特拉布宗体育对这次合作感到十分高兴,我觉得这是一个能让我们兴奋的项目。“

“通过这次合作,我们将与分布在世界各地的球迷有更有效地沟通,我们的球迷将有机会影响和改变俱乐部在一些问题上的决策。”

“这次合作将使我们能够在数字世界中探索更多的发展、营销和其他的创新机会。下个月通过发行$TRA粉丝令牌后,我们的球迷将为 “Everywhere is Trabzon For Us “这一口号赋予更多的意义。“

“我认为Socios.com是目前能够实现这一解决方案的最优选,我要祝贺该公司的创始人兼CEO Alex Dreyfus取得的创新成功。我相信,通过这次合作,我们可以一起实现更多数字世界的项目。我也感谢Alex在商谈过程中对我们提出的许多建设性意见。”

Chiliz和Socios.com CEO兼创始人Alexandre Dreyfus表示:”土耳其人民对足球的热情令人难以置信,而他们也十分乐于接受新技术,这让土耳其成为一个对我们极具吸引力的市场。“

“和我们一样,特拉布宗体育也相信通过最新的技术,可以与他们的球迷建立更紧密的联系 — 这不仅是在土耳其,更是在世界各地 — 我们很高兴他们能够加入。”

“特拉布宗体育的全球球迷群体现在可以期待通过球迷代币与俱乐部走得更近,也将有机会赢得一些惊喜的奖励和体验。我们预计在未来几周内会宣布更多的土耳其俱乐部。”

-结束-

了解更多:

Chilliz / Socios.com

Andrew Clarke — 全球公关经理

andrew@chiliz.com

编者按:

关于Chiliz和Socios.com

Chiliz($CHZ)是一款体娱类的数字通证,也是全球首个可拓展通证化投票平台Socios.com的原生通证,粉丝能够在平台上购买及交易粉丝令牌,并能够参与喜爱的俱乐部票选决策。了解更多:www.socios.com / www.chiliz.com

트라브존스포르, Socios.com에서 팬 토큰 론칭

주요 내용

  • 트라브존스포르($TRA) 팬 토큰은 팬 투표 및 리워드 앱인 소시오스닷컴앱(Socios.com) 및 2020년 3분기에 세계 최초의 토큰화 된 스포츠 거래소인 칠리즈 거래소(Chiliz.net)에서 판매 될 예정입니다.
  • 팬들이 소시오스닷컴앱에서 $TRA 팬 토큰을 활용하여 클럽에 영향을 미칠 수 있고, 투표에 참여 및 독점 리워드를 획득할 수 있습니다.

2020년 8월 27일 트라브존: 트라브존스포르가 칠리즈(업비트: $CHZ, 파리부: $CHZ)와 파트너십을 통해 자체 팬 토큰인 $TRA를 팬 투표 & 리워드 앱인 소시오스닷컴앱(Socios.com) 및 세계 최초 토큰화된 스포츠 거래소인 칠리즈 거래소(Chiliz.net)에서 론칭할 계획이라고 밝혔다.

$TRA 홀더들은 클럽 의사결정에 영향력을 행사할 수 있으며, 소시오스닷컴앱의 수많은 투표들에 참가할 수 있고, 클럽과 연계된 리워드를 획득할 수 있습니다. 이 리워드에는 선수들을 직접 만나거나 스타디움이 다시 개장할 경우 VIP로 경기를 볼 수 있는 혁신적인 디지털 및 리얼라이프 경험으로 구성되어 있다.

리더보드 기능으로는, 가까운 미래에 론칭될 앱내에서 팬들이 트라브존스포르와 어떻게 상호작용하는지에 따라 리워드 포인트를 받게 된다. 이를 통해 팬들은 자신의 지역이나 나라에서 넘버 1 팬이 되기를 경쟁할 수 있게 된다.

소시오스닷컴 팬 토큰 파트너로는 FC 바르셀로나, 아틀레티코 마드리드, 파리 생제르맹, 유벤투스, AS 로마, 갈라타사라이, CA 인디펜디엔테, 아폴론 리마솔 FC, 그리고 e스포츠 팀들인 헤레틱스 팀, OG이 있습니다. 연말이 오기 전까지 수십개의 클럽들이 팬 토큰을 론칭할 것입니다. 가까운 미래에 스포츠와 엔터테인먼트 업계를 선도하는 많은 IP들이 소시오스닷컴 로스터에 조인할 계획입니다.

트라브존스포르의 제너럴 매니저인 시난 젠긴(Sinan Zengin) 다음과 같이 말했습니다.

“트라브존스는 이번 협력에 매우 만족하며 아주 흥미로운 프로젝트 입니다.”

“이번 파트너십 덕분에 전 세계에 퍼져있는 팬들과 더욱 효과적으로 소통 할 수 있게 될 것입니다. 우리 팬들은 우리 클럽의 일부 사안들에 대한 결정에 영향을 미치고 변경할 기회를 갖게 될 것입니다.

“이 상황은 정말 흥미 롭습니다. 이번 협업을 통해 우리는 디지털 세계에서 개발, 마케팅 기회 및 기타 혁신을 구현할 수있을 것입니다. 저는 팬들이 $TRA 팬 토큰 오퍼링에 대한 관심과 함께 “Everywhere is Trabzon For Us”라는 슬로건을 더욱 의미있게 만들 것이라고 확신합니다. 다음 달부터 시작하겠습니다.”

“Socios.com은 이러한 문제에서 세계 최고라고 생각합니다. 회사의 창립자이자 CEO 인 Alex Dreyfus의 혁신적인 성공을 축하합니다. 이번 협업을 통해 우리는 디지털 세계에서 더 많은 프로젝트를 함께 실현할 수 있다고 믿습니다. 협상 과정에서 우리 클럽에 대한 건설적인 태도에 대해 Alex에게도 감사드립니다.”

칠리즈와 소시오스닷컴의 창업자이자 CEO인 알렉산드레 드레이푸스(Alexandre Dreyfus)는 다음과 같이 덧붙였습니다. “터키 축구에 대한 열정은 아주 놀랍습니다. 또한, 엄청나게 매력적인 시작에 어필할 수 있는 새로운 기술을 수용하려는 의지 또한 있습니다.

“트라브존스포르는 최신 기술을 통해 터키뿐만 아니라 전 세계의 팬과 더욱 긴밀한 관계를 구축 할 수 있다는 비전을 공유하며, 함께하게 되어 기쁩니다.”

“트라브존스포르의 글로벌 팬 층은 이제 팬 토큰을 통해 클럽에 더 가까워지고 놀라운 리워드와 경험을 얻을 수있는 기회를 기대할 수 있습니다. 앞으로 몇 주 안에 더 많은 터키 클럽을 발표 할 예정입니다.”

- 끝 -

더 많은 정보는 아래 담당자에게 문의 부탁드립니다.

칠리즈 / 소시오스닷컴

Andrew Clarke — 글로벌 PR 매니저

andrew@chiliz.com

에디터 참고사항:

칠리즈와 소시오스닷컴 이란

칠리즈($CHZ)는 디지털 화폐로 스포츠와 엔터테인먼트 플랫폼에 쓰입니다. 이를 통해 처음으로 세계에서 확장가능하고, 토큰화된 투표 플랫폼인 소시오스닷컴을 지원하게 됩니다. 소시오스닷컴에서 팬들은 자신이 응원하는 스포츠 팀들에 대한 투표 권한을 사고, 거래하고, 실행할 수 있습니다. 더 많은 정보는 다음 웹사이트를 참고해주세요 www.socios.com / www.chiliz.com.

--

--

Chiliz

We are building the web3 infrastructure for sports and entertainment