Image for post
Image for post

Scroll down for TR

Dear Chilizens,

First of all, I hope that you and your family are doing ok during this pandemic. At Chiliz, we have been very lucky as none of our colleagues got sick and our main operations, especially in Malta, have not been particularly disrupted. I can’t say the same for a lot of our partners unfortunately, like sports teams :-)

As a general comment, I’d like to say that COVID-19 was an opportunity for us — because it forced clubs & entertainment properties to rethink their digital strategy and their approach to fan monetization. On the other hand, the DeFi summer was a little painful, as it did capture a lot of attention. A lot of money, exposure, time, and resources went into DeFi and sadly it did — albeit temporarily — reduce our chances of being more visible in the crypto space. Having said that, while all this was happening, we doubled down and managed to build/ launch quite a lot over the last 10 weeks. So, before talking about next steps, it’s important to highlight all the latest success:

WOW — all of this last in just 10 weeks? I’m sure there’s a lot more to add to this list, but it’s important to remember that this is just what we talk about publicly. What we don’t tend to talk about is what goes on behind the scenes.

What is news for you, is a huge amount of work for us; sometimes hundreds of hours of work. While I hate to comment on the price action of CHZ on the market, like everybody else who is exposed to it, it is very frustrating, and it detracts from our achievements.

We’ve done such an amazing job already, with more than 350,000 downloads of the app already, and we learn more and more every day. We have improved our fiat deposit success rate from 50% to 70% and up to 90% in the last few weeks; we have developed a business intelligence team that is providing a ton of data to help us improve the product. At the end of the day, our business is not about ‘announcing news’ but onboarding users & partners, and ultimately delivering a product that works.

We also make mistakes and we’re the first to admit that, whether we’re over confident on timings, or we’re reliant on the timelines of others. Some partners that have been agreed for months have taken more time to sign and then announce because of their own legal issues, their holidays, their own COVID-19 problems. Exchanges that have already integrated with the Chiliz Chain & Fan Tokens are choosing to list according to their own agenda. We have had to educate a lot of our partners over the summer about trading, and most of them had to get further approval.

While there is a benefit to being the first to market, there’s also disadvantages. There’s no blueprint for what we do. We have to spend a lot of time educating and explaining, whether its users, media, clubs, regulators, payment processors, exchanges. We love it, and of course we’re very good at it, but we’re not perfect. Our product is barely at 10% of where we would like it to be. We have so much to improve on, but every day we are innovating and building.

Over the last few weeks, we are receiving more and more requests from US facing properties, as well as other territories. Everyday that passes, we become more legitimate as a business and an ecosystem. Renowned family offices from the sports industries are looking at us; famous crypto funds are looking at us; and it’s flattering. We have great opportunities ahead of us.

Despite all the amazing achievements last year and particularly over the last 10 weeks or so, we haven’t managed to meet some of our goals. And of course, people will ALWAYS see the glass half empty rather than the glass half-full. This is very frustrating for me and our community managers on Telegram & Social Media. The crypto community is addicted to news and addicted to “when, when, when”. But the point is, we are very transparent in communicating our goals, but note they just that — they are ambitions, they are not promises. Perhaps we have set the bar too high in the past, as we have rarely failed to meet our goals, but this year has been challenging for everyone. We can never 100% guarantee that we can deliver on our ambitions; no business can. If the crypto community cannot understand the difference, then we have to re-think what we share. I love taking our supporters on the journey with us, but perhaps it is better to only share when things are launched and that’s it. The time we waste handling social media pressure about ‘news’ & ‘when’ is too much. There is too much nonsense. My efforts, and those of my team, should be spent on building technology and building business partnerships.

On top of the hundreds of other things we are working on, which include new community features, new benefits, new payments providers, new fan engagement innovation team, more NFTs partnerships, more sports, more token economics ideas, my team and I are preparing the next wave of Fan Token Offering. We have already disclosed some of the teams involved, and some we haven’t, despite being signed for weeks/months.

We are waiting to launch the testing/listing of Fan Tokens on third party exchanges before launching the next FTO wave, as we believe it will give more exposure to it, in the interest of fans, traders and the ecosystem in general. This is an important part of the strategy to make our platform successful. With the fourth exchange being integrated soon, we are building the right foundation. Should it have happened 4 weeks ago, last week, this week or next week? Maybe. At the end, it doesn’t matter. We are still moving forward and it’s happening. We are still announcing new partners in the meantime, big and small, as well as new features. It is all about continuing to develop and moving forward. We never stopped and will continue everyday. It might not be what the community wants, but it is the right thing to do as a business.

Thanks again for your support, for your read and keep watching this space for upcoming launches/announcements.

Alex Dreyfus — @alex_dreyfus

Sevgili Chilizenler,

Her şeyden önce, umarım siz ve aileniz bu salgın sırasında iyisinizdir. Chiliz olarak meslektaşlarımızdan hiçbiri hastalanmadığı ve özellikle Malta’daki ana operasyonlarımız kesintiye uğramadığı için çok şanslıydık. Maalesef spor takımları gibi birçok ortağımız için aynı şeyi söylemem mümkün değil :-)

Genel bir yorum olarak, COVID-19'un bizim için bir fırsat olduğunu söylemek isterim — çünkü kulüpleri ve eğlence tesislerini, dijital stratejilerini ve taraftarlardan para kazanma yaklaşımlarını gözden geçirmeye zorladı. Öte yandan, DeFi’nin patlama yaptığı bu yaz biraz sancılı geçti, çünkü çok fazla dikkat çekti. DeFi’ye aktarılan tonlarca para, sürekli yeni projelerin ortaya çıkması, harcanan zaman ve kaynak ne yazık ki — geçici de olsa — kripto alanında daha görünür olma şansımızı düşürdü. Tüm bunlar yaşanırken, daha da azimli çalışmaya başladık ve son 10 haftada oldukça fazla lansman ve yeni ortaklık duyurduk. Bu nedenle, sonraki adımlardan bahsetmeden önce, son başarılarımızın tümünü vurgulamak isterim:

VAY! — bunların hepsi sadece 10 haftada mı gerçekleşti? Eminim bu listeye ekleyebileceğimiz çok şey vardır, ancak bu listedekilerin yalnızca topluluk ile paylaştıklarımız olduklarını unutmayın. Henüz bahsetmediğimiz gelişmeler, perde arkasında ve yakında gerçekleşecek olanlar.

Size haber olarak duyurduklarımızın her biri, aslında bizim için çok yoğun bir çalışmanın ürünü; bazen yüzlerce saat çalışmanın eseri. CHZ’nin piyasadaki fiyat hareketi hakkında yorum yapmaktan nefret etsem de, buna maruz kalan herkes gibi, bu çok sinir bozucu ve başarılarımızı gölgeliyor.

Socios.com uygulaması için 350.000'den fazla indirmeye ulaşarak şimdiden harika bir iş çıkardık ve her gün daha fazla şey öğreniyoruz. Fiat para yatırma başarısı oranımızı son birkaç hafta içinde %50'den %70'e ve %90'a kadar yükselttik; Ürünü iyileştirmemize yardımcı olmak için tonlarca veri sağlayan bir iş zekası ekibi geliştirdik. En nihayetinde, işimiz “haber duyurmak” değil, daha fazla kullanıcı ve ortağı bünyemize dahil etmek ve kullanışlı bir ürün sunmak.

Hatalar da yapıyoruz ve ister yaptığımız zamanlamalara aşırı güveniyor olalım, ister başkalarının zaman çizelgelerine güveniyor olalım, bunu ilk kabul eden biz oluyoruz. Aylardır üzerinde anlaşmaya varılan bazı ortaklar, kendi yasal sorunları, tatilleri, COVID-19 problemleri nedeniyle anlaşmamızı imzalamak ve duyurmak için daha fazla zaman istedi. Chiliz Chain & Taraftar Token’lar ile halihazırda entegre olmuş borsalar kendi planlarına göre listelemeyi seçiyor. Yaz boyunca birçok ortağımızı ticaret konusunda eğitmek zorunda kaldık ve çoğunun daha fazla onay alması gerekiyordu.

Piyasaya ilk giren olmanın faydasını görüyor olsak da, dezavantajları da var. Yaptığımız işlerin detaylı bir planı bulunmuyor. Kullanıcılar, medya, kulüpler, düzenleyiciler, ödeme sağlayıcıları, borsalar… konu ne olursa olsun öğrenmek ve eğitmek için daha fazla zaman harcamalıyız. Bu işi seviyoruz ve elbette bu alanda çok iyiyiz, ama mükemmel değiliz. Ürünümüz, olmasını istediğimiz yerin henüz %10’luk kısmına erişebilmiş durumda. Geliştirmemiz gereken çok şey var ama her gün yenilik yapıyor ve büyüyoruz.

Son birkaç hafta içinde, ABD’ye ait yerlerden ve diğer bölgelerden giderek daha fazla talep alıyoruz. Her geçen gün, bir işletme ve ekosistem olarak daha meşru hale geliyoruz. Spor endüstrilerinden tanınmış aile ofisleri bizi tanıyor; ünlü kripto fonları bize yatırım yapma planları yapıyor; ve bu gurur verici. Önümüzde büyük fırsatlar var.

Geçen yıl ve özellikle son 10 hafta içinde elde ettiğimiz tüm harika başarılara rağmen, bazı hedeflerimize ulaşamadık. Ve tabii ki, insanlar DAİMA bardağın dolu tarafını değil, boş tarafını görecektir. Bu durum ben ve Telegram ve Sosyal Medya’daki topluluk yöneticilerimiz için moral bozucu. Kripto topluluğu haberlere bağımlı ve “ne zaman, ne zaman, ne zaman” diye sürekli soruyorlar. Ancak asıl mesele şu ki, hedeflerimizi iletme konusunda çok şeffafız, ancak bunların sadece hedef olduğunu, vaat olmadığını unutmayın. Belki de geçmişte hedeflerimize ulaşmakta nadiren başarısız olduğumuz için çıtayı çok yükseğe çıkardık, ancak bu yıl herkes için zorlu geçti. Hedeflerimizi yerine getirebileceğimizi asla %100 garanti edemeyiz; hiçbir işletme yapamaz. Kripto topluluğu farkı anlayamazsa, paylaştıklarımızı yeniden düşünmemiz gerekir. Bu yolculuğu bizi destekleyenlerle birlikte sürdürmeyi seviyorum, ancak belki de yalnızca bir iş net olarak başladığında paylaşmak daha iyidir. “Haberler” ve “ne zaman” konusunda sosyal medya baskısıyla uğraşmak için harcadığımız zaman çok fazla. Çok fazla saçma bilgiler dönüyor. Ben ve ekibim zamanını teknoloji inşa etmeye ve iş ortaklıkları kurmaya harcamalı.

Yeni topluluk özellikleri, yeni avantajlar, yeni ödeme sağlayıcıları, yeni taraftar etkileşimi inovasyon ekibi, daha fazla NFT ortaklığı, daha fazla spor, daha fazla token ekonomisi fikirleri gibi üzerinde çalıştığımız diğer yüzlerce şeyin yanı sıra, ekibim ve ben Taraftar Token Arzının bir sonraki dalgası için hazırlık içindeyiz. Ortaklık kurduğumuz ekiplerin bazılarını açıkladık, bazılarını ise aylar/haftalar önce anlaşma sağlamamıza rağmen henüz duyurmadık.

Taraftarlara ,traderlara ve genel olarak ekosistemimize daha faydalı olacağına inandığımız için, Taraftar Token’ların farklı borsalarda test edilmesi/listelenmesi işlemini bir sonraki FTO dalgasını başlatmadan önce gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu, platformumuzu başarılı kılma stratejisinin önemli bir parçasıdır. Yakın gelecekte entegre edilecek olan dördüncü borsa ile sağlam bir temel oluşturuyoruz. 4 hafta önce, geçen hafta, bu hafta mı yoksa önümüzdeki hafta mı olmalıydı? Olabilir. Nihayetinde, önemli değil. Hala ilerlemeye ve büyümeye devam ediyoruz. Bu süre zarfında büyük ve küçük yeni iş ortaklarının yanı sıra yeni özellikler duyurulmaya devam ediyor. Her şey gelişmeye ve ilerlemeye devam etmeye bağlı. Hiç durmadık ve her gün aynı azimle devam edeceğiz. Topluluğun istediği şey bu olmayabilir, ancak bir işletme olarak yapılması gereken şey bu.

Desteğiniz ve okumak için zaman ayırdığınız için tekrar teşekkürler. Çok yakındaki lansmanlar/duyurular için takipte kalın.

Alex Dreyfus @alex_dreyfus

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store